رضا استادی در گزارشی که چندی پیش از پشت صحنه این سریال تهیه کرده بود در مورد روایت علقمه - که به گفته میرباقری سخت‌ترین پلانی است که در این مجموعه داشته- نوشته بود: در روایت‌های تاریخی تاکید شده که حضرت عباس(ع) با اسب وارد نهر علقمه می‌شود، آب تا کمر اسب آمده و او مشک خود را در حالی که سوار بر اسب است از آب پر می‌کند. نبرد حضرت با سپاه شمر نیز در حالی که سوار بر اسب است، انجام می‌شود اما به دلیل این‌که نمایش جنگ روی اسب و در حال سواره بودن با امکانات سینمایی ایران امری ناممکن است، در این سریال میرباقری حضرت عباس(ع) را هنگام رسیدن به نهر علقمه از اسب پیاده می‌کند و نبرد نیز به شکل پیاده انجام می‌شود. در این نبرد حضرت عباس(ع) پس از آن‌که دستانش با ضربه شمشیر سپاه شمر قطع می‌شود، مشک را به دندان می‌گیرد و به سمت خیمه‌های حرم می‌دود. میرباقری معتقد است تنها ضعف سریال مختار این بخش از کار است و در دیگر بخش‌ها، سریال بسادگی قابل مقایسه با نمونه‌های خارجی آن است.

سکانسی ‎‌که سنگ را هم به گریه آورد


رضا رویگری نیز در گفت وگویی دیگر این صحنه را جزو تاثیرگذارترین سکانس‌های این سریال بازگو کرده است. بازیگر نقش کیان گفته است: آن صحنه‌ای که حضرت ابوالفضل (ع) می‌آید مشک آب را پر کند، سنگ را به گریه وا می‌دارد. به نظر من این صحنه از 10 تا روضه و نوحه اثرگذارتر است.


برادر کوچک میرباقری در نقش شمایل امام حسین(ع)


اما اتفاق جالب دیگری که مربوط به صحنه کربلا می‌شود مربوط به جوانی است که قرار است در نقش شمایل امام حسین(ع) حاضر شود؛ رضا میرباقری، برادر کوچک داوود میرباقری در سریال "مختارنامه" به عنوان یکی از اعضای گروه کارگردانی هم در ساخت این مجموعه همکاری کرده است. البته در این سریال، تصویر چهره او نشان داده نخواهد شد و تماشگار تنها هیبت او را می‌بیند.


میرباقری‌های جلوی دوربین


بد نیست بدانید چند اتفاق جالب دیگر نیز در زمینه بازیگری در این سریال اتفاق افتاده است که شاید در تماشای تیتراژ سریال و مشاهده اسامی بازیگران برایتان کنجکاوی برانگیز باشد: مثلا حسن میرباقری فیلمنامه‌نویس این اثر ایفاگر نقش ابراهیم مالک بوده و حامد میرباقری، فرزند داوود میرباقری هم یک بار در نقش پسر مختار در این سریال ایفای نقش کرد و یک بار هم نقش وهب نصرانی را ایفا کرد که بازی وی در نقش دوم با گریمی سنگین و خاص همراه بود. وهب، جوانی مسیحی است که در کربلا به شهادت می‌رسد.


فرخ‌نژاد برای ابن زیاد دعوت شده بود


خبر تازه دیگر از "مختارنامه" این‌که، رضا استادی که پیش از این در ادامه یادداشت‌هایی از ناگفته‌های این سریال تاریخی از کاندیدا شدن حمید فرخ‌نژاد برای نقش مختار پرده برداشته بود، در تازه‌ترین ناگفته‌های حواشی سریال جمعه‌شب‌های شبکه یک سیما نوشته است: پس از انتشار این مطلب وقتی از آقای محمود فلاّح، تهیه‌کننده سریال این ماجرا را پرس‌و‌جو شدم، ایشان یادآوری کردند که پس از منتفی شدن حضور آقای جمشید هاشم‌پور در نقش مختار این نقش به آقای علیرضا شجاع نوری پیشنهاد شد که البته ایشان نیز به دلایلی نپذیرفتند و پس از این گزینه بود که آقای فریبرز عرب‌نیا برای این نقش دعوت شدند.


البته آقای فلاح به این نکته هم اشاره کردند که آقای حمید فرخ‌نژاد برای نقش ابن زیاد کاندیدا شده بودند که آن هم به دلایلی - البته از طرف خود ایشان - منتفی شد.

+ نوشته شده در یکشنبه سی ام آبان ۱۳۸۹ساعت 8:52 توسط گردآورنده : رضا فتوت خواه |